30 Temmuz 2014 Çarşamba

Seçimlerde oy kullanmama cezası, 2014 yerel seçimlerinde oy kullanmama cezası kaç lira?

SEÇİMLERDE OY KULLANMAMA CEZASI, 2014 YEREL SEÇİMLERDE OY KULLANMAMA CEZASI

28 Şubat 2014 Cuma 17:10
Seçimlerde oy kullanmama cezası, 2014 yerel seçimlerinde oy kullanmama cezası kaç lira?
2839 sayılı Milletvekili Seçim Kanunu’nun “Seçimde oy kullanmayanlar” başlıklı 63.maddesinde; “(Değişik : 28/3/1986 - 3270/35 md.) Seçmen kütüğünde kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliği bulunduğu halde, Milletvekilliği genel ve ara seçimlerinde meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanlar, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından onbin lira para cezasıyla cezalandırılırlar. Bu karar kesindir.” hükmü yer almaktadır.

Yine 2972 sayılı Mahalli İdareler İle Mahalle Muhtarlıkları Ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Hakkında Kanunu’nda da Ek madde 1’de; “Seçmen kütüğüne kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliliği bulunduğu halde, mahalli idareler genel ve ara seçimlerine meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanlar ilçe seçim kurulu başkanı tarafından 200 000 (ikiyüzbin) lira para cezası ile cezalandırılır. Bu karar kesindir.” hükmü yer almaktadır.

Yukarıda buklunan kanun hükümleri halen yürürlükte bulunmaktadır. Bu nedenle; Oy verme kütüğü ile sandık listesinde kayıtlı olan ve oy kullanma yeterliliği bulunan her vatandaşın, oy kullanması bir zorunluluk arz etmektedir. 

2014 Yerel Seçimlerin de Oy Kullanmama Cezası Ne Kadar Olacak ?

En son, 9 Ocak 2010 tarihli Maliye Bakanlığı’nın “Parasal Sınırlar ve Oranları Hakkındaki Genel Tebliği’ dikkate alınarak Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre referandum günü sandığa gitmeyenlere, 22 TL oy kullanmama cezası uygulama kararı verilmiştir.

30 Mart 2014 Yerel Seçimleri için, oy kullanmama cezası ile ilgili henüz yasal bir düzenleme yapılmadığından yine ceza uygulanması söz konusudur. Ancak bugün itibarı ile Yüksek Seçim Kurulu tarafından bir açıklama yapılmadığından bu açıklama beklenmektedir.
Zorunlu sebeplerden dolayı (hastalık, ölüm veya mecburen yurt dışına çıkma) oy kullanamayanlar, seçim bitimini takip eden üç ay içerisinde mazeretlerini bağlı oldukları İlçe Seçim Kurullarına bildirdikleri takdirde ceza almayacaklardır.

Kaynak: Seydi CAN/ memurlarnet.biz

YORUM YAZ

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

      Yorumlar
      Toplam 10 yorum mevcut

    • NABİ KOÇ 5 ay önce yorumlandı

      oy kullanmak veya kullanmamak insanın en doğal hakkı olup cezalandırılmaması gerekir eğer ceza gerekiyorsa oy kullanan kişi de ödüllendirilmelidir

    • yüksel obut 5 ay önce yorumlandı

      oy vermemek oy vermek kadar insanın özgür iradesini barındırır. oy kulanmayanın cezalandırmak insan haklarına özgürlüğe vurulmuş en büyük darbedir

    • bilal tok 5 ay önce yorumlandı

      zorunlu sebeplerden dolayı oy kullanamayanlar, seçim bitimini takip eden üç ay içerisinde mazeretlerini bağlı oldukları ilçe seçim kurullarına bildirdikleri takdirde ceza almayacaklardır. b

      unların içinde üniversite öğrencileride bulunmaktadır.

    • pnr 5 ay önce yorumlandı

      birşey olmaz kanaatindeyim. ben öğrenci iken 2 seçim oldu biri ara seçim biri yerel ikisinede katılmadım il dışında olduğumdan . 18 saat yol kim çekecek dedim.kimsede sormadı neden oy kullanmadın diye

    • Özlem Ütkür 5 ay önce yorumlandı

      sınırlarımın belli olduğu kimseyle bitişik yaşamak zorunda olmadığım bir yerde sadece geri dönüşüm hizmeti almak için oy vermek istiyorum.

    TÜM YORUMLAR

    GAZETE MANŞETLERİ

    ANKET Sonuçlar Tümü

    ?Cumhurbaşkanı kim olmalı?

    EN ÇOK OKUNANLAR

    BUGÜN

    BU HAFTA

    BU AY

    EN ÇOK YORUMLANANLAR

    BUGÜN

    BU HAFTA

    BU AY

    ARŞİV