Kılık kıyafet yönetmeliği değişti

11 Kasım 2016 Cuma 08:09

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte değişiklik yapıldı. Tıklayınız. 4 Grup personel genel yönetmelikteki hükümleretabi değildi!

Kılık kıyafet yönetmeliği değişti

 Bilindiği üzere bu yönetmelik tüm kamu personelinin tabi olduğu çerçeve yönetmeliktir. Yani kamu kurumlarında çalışan tüm personel bu yönetmelik hükümlerine tabidir. 

Ancak 4 grup personel, bu yönetmelik hükümlerine tabi değildi. Kendi kurumsal yönetmeliğinde yer alan hükümlere tabiydi. 

Bu çerçeve genel yönetmeliğe tabi olmayan 4 grup personel şu şekildedir: Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hakimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar

TSK'da görev yapan sivil memurlar genel yönetmeliğe tabi olacak!

Bugün yapılan düzenlemeyle, "TSK'da görev yapan" ibaresi askeri personelle sınırlandırılmış... Bir başka deyişle, TSK, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev sivil memurlar kendi kurumal yönetmeliğine değil, genel çerçeve yönetmeliğine tabi olacaktır.

Genel çerçeve yönetmelikte hangi hükümler yer alıyor?

Madde 5 - 2 nci maddede sözü edilen personelin kılık ve kıyafette uyacakları hususlar:
a. Kadınlar; Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.
b. Erkekler; Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olur. Hergün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir.
Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.
c. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafetleri varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.

Karar Savısı : 2016/9432

Ekli "Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"in yürürlüğe konulması; Milli Savunma Bakanlığının 24/10/2016 tarihli ve 2179 sayılı yazısı üzerine, Bakanlar Kurulu:nca 31/10/2016 tarihinde kararlaştırılmıştır.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN PERSONELİN KILIK VE KIYAFETİNE DAİR YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR

YÖNETMELİK

MADDE 1- 16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasında yer alan "Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar" ibaresi "Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan subay, sözleşmeli subay, yedek subay, astsubay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş, uzman jandarma, sözleşmeli erbaş ve er ile erbaş ve erler" şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Yönetmelik hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

ESKİ HÜKÜM

Madde 6 - Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hakimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler.(*)

Yorum Gönder

@name x